Sprawne sprawdzanie zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa pozwala nam sprawdzić, na jakie zadłużenie wobec banku możemy sobie pozwolić. Warto mieć wiedzę w tym temacie, nie tylko wtenczas, gdy planujemy nabycie nieruchomości. Radzimy, w jaki sposób możemy sprawdzić swoją zdolność kredytową i jak możemy ją poprawić.

Co to jest zdolność kredytowa?
Z zaciągnięciem zadłużenia wiąże się niezbędność spłaty. W wielu przypadkach jest to istotne zobowiązanie, które towarzyszy nam przez sporo lat. Przepisy polskiego prawa również podchodzą do tego tematu wybitnie restrykcyjnie, przez nakładanie na banki oraz inne instytucje finansowe, a także ich kontrahentów, dużo obowiązków. Ich obowiązkiem jest utrzymanie wypłacalności, a także możliwość regularnego dokonywania spłaty.
Zdolność kredytową możemy opisać jako zdolność do spłaty kredytu oraz wszystkich kosztów, jakie z niego wynikają, a jakie zostały określone w umowie. Duże znaczenie ma nie tylko suma spłaty, ale również terminowe dokonywanie opłat.

W których sytuacjach bank sprawdza należącą do nas zdolność kredytową?
Instytucje bankowe sprawdzają należącą do nas zdolność kredytową za każdym razem, kiedy ubiegamy się o pożyczkę. Niezależnie, czy będzie to kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, ratalny, lub chociażby karta kredytowa. Są jednakże miarodajne różnice pomiędzy tym, czy bierzemy kredyt na kolosalne sumy, np. kredyt hipoteczny, lub też pożyczamy mniejszą kwotę na krótszy okres. W tym drugim przypadku bank bierze pod uwagę tylko fundamentalne informacje, m.in.: wyciąg z konta, oświadczenie o zarobkach. Natomiast im większa suma, o jaką się ubiegamy, tym większe są oczekiwania banku. Pracownik banku ma prawo prosić o takie zagadnienia jak: formę zatrudnienia, wysokość dochodów i majątku własnego, czas zatrudnienia, miesięczne koszty na utrzymanie, inne zobowiązania finansowe i kredyty, ilość ludzi w gospodarstwie domowym. W większości wypadków połączone jest to z dostarczeniem do banku całej dokumentacji, a to wydłuża procedurę.

Jak spowodować swoją zdolność kredytową?
Przed wizytą w banku, poprawnie jest należycie się przygotować. Jednym z kroków, jakie możemy zrealizować, jest samodzielne sprawdzenie zdolności kredytowej. Możliwe to jest to naturalnie dzięki kalkulatorom internetowym, takim jak ten. To naturalnie dzięki temu w kilku prostych krokach jesteśmy w stanie spowodować, jakiego kredytu może nam udostępnić konkretny bank.

Jak można poprawić swoją zdolność kredytową?
Niekiedy zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, by uzyskać potrzebne nam środki, np. na zakup lokalu mieszkalnego. Na szczęście istnieje kilka sposobów, jakie warto wypróbować, by nieco poprawić swoją sytuację.
Jednym ze sposobów jest złożenie wniosku o kredyt hipoteczny wraz ze współmałżonkiem, o ile pomiędzy małżonkami występuje rozdzielność majątkowa. Warto też posiadać jak najogromniejszy wkład własny, gdyż to zdecydowanie zwiększa szanse na dostanie przydatnego kredytu. Dłuższy okres kredytu łączy się z niższymi ratami – poprawnie jest wziąć to pod szczególną uwagę, gdyż może to podnieść opisującą nas zdolność kredytową. W wypadku, kiedy mamy pozostałe debety, można złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny. Jeżeli mamy pozostałe zobowiązania oraz zadłużenia, przyzwoicie jest ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. Prawidłowo jest wiedzieć, że bank bierze pod uwagę nie tylko stałe, comiesięczne dochody, lecz także poboczne wynagrodzenia, np. w postaci premii, w następstwie tego musimy o nich wskazać w zaświadczeniu.